1 MAYIS 2011

Ortak Bildiri Metni

30 Mart 2011
Basın Açıklaması

7 Nisan 2011
Basın Açıklaması

20 Nisan 2011
Basın Açıklaması

1 MAYIS 2010

1 MAYIS'IN TARİHÇESİ

Kökeni

Türkiye'de 1 Mayıs'lar

Galeri


1 Mayıs Marşı

27 Nisan 2011 / etha.com.tr

Çılgın proje değil ekmek istiyoruz!


Başbakan Erdoğan'ın İstanbul için 'çılgın proje'yi açıkladığı sıralarda DİSK üyesi işçiler, sokakta,"Çılgın Proje değil, ekmek ve özgürlük istiyoruz" diye haykırdı.

Direnişteki Casper, Mas-daf işçileri ve Dev-Sağlık-İş ve Limter-İş sendikası üyeleri, Başbakan'ın 'çılgın projesi'ni açıkladığı saatlerde İstanbul sokaklarında ekmek ve özgürlük istedi.

DİSK üyeleri Kadıköy Belediyesi binasından bir araya geldi. Yürüyüşe geçen işçiler, Başbakan'a seslendi: "Çılgın proje değil ekmek, özgürlük istiyoruz"

Beşiktaş iskelesine yapılan yürüyüş boyunca, "İşten atmalar yasaklansın", "Güvenceli çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz", "Yaşasın 1 Mayıs", " 1 Mayıs'ta 1 Mayıs alanında, Taksim'deyiz" sloganları atıldı.

DİSK Genel Başkanı Tayfun Görgün, 1 Mayıs’a giderken, güvencesizlerin, sendikal hakları gasp edilenlerin, taşeron işçilerin, işsizlerin sorunlarının gündeme taşınması, iş kazalarına dikkat çekilmesi amacıyla buluştuklarını kaydetti.

'İNSANİ GELİŞMİŞLİKTE 169 ÜLKE İÇERİSİNDE 83. SIRADAYIZ'
Birleşmiş Milletler İnsani Gelişmişlik İndeksine göre Türkiye, insani gelişmişlik açısından 169 ülke içerisinde 83. sırada yer aldığını söyleyen Görgün konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Oysa dünyanın en büyük ekonomisine sahip ilk 20 ülke arasında olmaktan gurur duyuyoruz. İran’dan, Rusya’da, Sırbistan’dan, Suudi Arabistan’dan insani gelişmişlik anlamında geri olmamız, bu tabloyu karşılamamaktadır. Dünya çapında, sendikal hak ve özgürlüklerin en çok kısıtlandığı ülkelerden biri olan Türkiye’de, işçi sınıfı alabildiğine korumasız durumdadır. Anayasal bir hak olan sendikalaşma hakkı, noter şartı ile işyeri ve işkolu barajları ile gasp edilmektedir. Bunun sorumluluğu hükümetin üzerindedir."

Hükümetin dilinden düşürmediği ekonomik gelişmenin sosyal gelişmenin üzerine basa basa yükseldiğini söyleyen Görgün, "Esnekliğin bu denli yaygınlaştığı, istihdamın yarısının kayıtdışında olduğu, reel ücretlerin gerilediği, işsizliğin astronomik rakamlara ulaştığı, iş kazalarının arttığı bu süreçte, büyüme diye önümüze sunulan yoksunluğumuzdur" dedi.

TAKSİM ÇAĞRISI
"İnsana ve doğaya saygısı olmayanların büyümeden anladığı, emekçilerin haklarının gasp edilmesi, doğanın katledilmesi ise alın büyümeniz sizin olsun. Biz insanca yaşamak istiyoruz" diyen DİSK Genel Başkanı Tayfun Görgün, işçi, emekçi, ezilen kesimlere seslenerek 1 Mayıs'da Taksim'de olmaya çağırdı.

ŞEHİR HATLARINDAN UMUDU TAŞIDILAR

Açıklamanın ardından DİSK üyesi işçiler, "Emekçilerin her gün yorgun bedenlerini taşıyan Şehir hatları bu sefer umudu taşıyacak bir kıtadan başka bir kıtaya" diyerek vapurlar Beşiktaş Meydanı'na geçti.

İşçiler, meydanda bildiri dağıtarak, emekçileri 1 Mayıs'ta Taksim'de olmaya çağırdı.


26 Nisan 2011 / Birgün

Gazeteciler 1 Mayıs'ta Taksim'e çağırdı


Tutuklu gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener'in gazeteci arkadaşları, meslektaşlarını 1 Mayıs'a çağırdı.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener'in gazeteci arkadaşları, 1Mayıs'a Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kortejinde katılarak "tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması", "basın özgürlüğü" ve "özlük hakları" taleplerini dile getirecek. Gazeteciler bugün "Özgür basın herkese lazım", "Özgür Basın Susturulamaz", "Dokunan Yansa da Dokunacağız", "Ahmet, Nedim çıkacak yine yazacak", "Şiirden kiaptan bomba olmaz" sloganları eşliğinde Sultanahmet Meydanı'ndan Beyazıt'a yürüdü.

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve DİSK' bağlı Masdaf ve Casper işçilerinin katıldığı yaklaşık 200 kişilik yürüyüşte "Haberime Dokunma" dövizleri taşındı.

İstanbul Üniversitesi Merkez Kampus önünde üniversite öğrencileriyle birleşen grup adına basın açıklamasını Radikal gazetesi yazarı Özgür Mumcu okudu.

Mumcu, susturulan gazetecilerin sorumlularının iktidar partisi, Fettullah Gülen cemaati, asker, ya da derin devlet olmasının bir önemi olmadığını, basın özgürlüğünü kimler ihlal ediyorsa karşısında olduklarını söyledi.

Açıklamadan satır başları:

Nedim Ahmet 52 gündür cezaevinde

* 20. yüzyılın başında iktidar sahipleri Hasan Fehmi Bey, Samim Bey ve Zeki Bey gibi muhalif gazetecileri öldürerek susturuyordu.
* Bugün ise basılmamış kitaplar toplatılıyor, "gazetecilik faaliyetleri" terörle ilişkilendiriliyor; gazeteciler neyle suçlandıklarını bilmeden tutuklanıyor.
* Gazeteciliklerine tanık olduğumuz Nedim ve Ahmet 1 ay 22 gündür cezaevinde.
* Konu sadece basın özgürlüğü değildir; halkın olan biteni öğrenme hakkı. Halkın bilgilendirilmediği bir rejim demokratik değildir.

Basın İş Kanunu uygulanmıyor

* Basın Tercüman'ı Ahval'ın yayın hayatına başladığı 1860'dan bu yana en zor dönemlerinden birini yaşıyor.
* Bir taraftan tekelleşme ve her türlü iktidara yanaşma tehlikesi diğer taraftan sendikasızlaştırma, özlük haklarının ihlali, Basın İş Kanunu'nun uygulanmaması.
* Başka iş kollarında örgütlenme özgürlüğünü savunan basın, kendi söküğünü dikemeyen terzi misali içinde bulunduğu cendereden kurtulamıyor.
* 57'den fazla gazeteci cezaevinde, gazeteciler hakkında 4000'den fazla dava var.

1980'den beri en heyecanlı katılım

* Türkiye prangalı bir basınla ne demokratikleşebilir, ne özgürleşebilir ne de refahını adil dağıtabilir.
* Gazeteciler bu yılki 1 Mayıs'ta 12 Eylül 1980'den bu yana benzeri görülmemiş bir heyecan ve katılımla yer alacak.

DİSK Genel Sekteri Tayfun Görgün," halkın haber alma özgürlüğü için her türlü baskıya göğüs germeye çalışanların, canla başla mücadele edenlerin sorunu işçi sınıfının da sorunudur" dedi. Genç-Sen, Kolektifler, Gençlik Muhalefeti, Türkiye Komünist Partisi (TKP) Gençlik örgütlenmesi, İstanbul Üniversitesi gazetecilik öğrencileri de 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını söyledi.


24 Nisan 2011 / Cumhuriyet

Filistinli gençler 1 Mayıs'ta Taksim'de


2. Filistin Gençlik Kongresi için 33 ülkeden İstanbul'a gelecek Filistinli gençler, 1 Mayıs'ta Taksim'de yapılacak kutlamalara katılacak.

Dünyanın farklı ülkelerindeki Filistinli göçmen gençleri bir araya getiren Filistin Gençlik Ağı (Palestinian Youth Network, PYN) 2. Kongresi'ni 26-30 Nisanda İstanbul'da gerçekleştirecek. 33 ülkeden İstanbul'a gelecek Filistinli gençler, 1 Mayıs kutlamalarına katılmak için İstanbul'da kalacak. PYN, DİSK kortejiyle beraber 1 Mayıs'ta Taksim'de olacak.

PYN, uluslararası kamuoyunu Filistin sorunu hakkında bilgilendirmeyi ve işgal nedeniyle yurtdışında yaşamak zorunda kalan Filistinli gençler arasındaki ilişkileri güçlendirmeyi amaçlıyor. PYN, gerek Arap gerekse Avrupa ülkelerinde yaşayan Filistinli gençlerin kurdukları çeşitli örgütlerin çatı örgütü durumunda.

Genel Sekreterliğini Saif Abu Keshek'in yürüttüğü PYN'nin yönetim kurulunda İspanya, Fransa, ABD, Norveç, Suriye, Mısır, Ürdün ve Venezuela'da yaşayan temsilciler bulunuyor. DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Filistinli gençleri, ülkelerindeki büyükelçiliklerle temasa geçerek ve çeşitli engellemeleri aşarak İstanbul'a davet ettiklerini söyledi.

Farklı ülkelerden bir araya gelen Filistinli gençleri, verimli bir toplantı yapabilmeleri için İstanbul'da ağırlayacaklarını ifade eden Görgün, ''1 Mayıs günü her yıl olduğu gibi Filistin bayrakları da dalgalanacak, 'Filistin'e Özgürlük', 'Ortadoğu'da Barış' talepleri dile getirilecek. Mısır ve Tunus başta olmak üzere Ortadoğu'da genç işçilerin ve işsizlerin başlattığı ayaklanmalarla kıtanın tarihi değişti. Bu ülkelerden gelen gençlerle Ortadoğu ve Arap işçi sınıfının geleceğini tartışacağız'' dedi.

Bu arada, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden sendika temsilcilerini bir araya getirecek olan ''Uluslararası Sendikalar Forumu'' da İstanbul'da toplanacak.

Mısır, Tunus, Lübnan, Filistin, Irak, Ürdün ve Suriye gibi ülkelerden işçi temsilcilerini bir araya getiren Uluslararası Sendikalar Forumu, 1 Mayıs'ta İstanbul'da başlayacak. Arap ülkelerinden bir araya gelen sendikacılar, son dönemde bölgede yaşanan toplumsal olayları değerlendirecekleri ve geleceğe dönük planlamalar yapacakları bir toplantı düzenleyecek.

Ortadoğulu sendikacıların İstanbul'da bulunduğu günlerde ayrıca geçtiğimiz hafta Gazze'de öldürülen İtalyan barış aktivisti Vittorio Arrigoni için bir anma etkinliği gerçekleştirilecek.

Bu yılki teması ''Arap Baharı'' olan ''Uluslararası İstanbul Şiir Festivali'' için Türkiye'ye gelecek olan Ortadoğulu şairler de 1 Mayıs kutlamalarına katılacak.

Aralarında Mısırlı Şaban Yusuf, Tunuslu Halid Najjar ve Filistinli Musa Hawamdeh gibi isimlerin olduğu şairler, Arap halklarının 2011 yılına damgasını vuran özgürlük taleplerini şiirlerle selamlayacak.


 

22 Nisan 2011 / Medyatava.com

Gazeteciler 1 Mayıs'ta!


"Ahmet ve Nedim'in arkadaşları" grubu, "Gazetecilere Özgürlük-Haydi 1 Mayıs'a" başlığıyla 26 Nisan'da DİSK'le ortak bir yürüyüş gerçekleştirecek.

Grup tarafından yapılan çağrı şöyle:

Gazetecilere Özgürlük – Haydi 1Mayıs’a!

Gazeteciler olarak uzun zamandır sokaklardayız. Yıllarca toplum kesimlerinin talep ve mücadelelerini haber yapan biz gazeteciler bu sefer kendimiz haberin öznesiyiz.
Halkın doğru ve özgür haber alma hakkına yönelik hukuk dışı uygulamalara, gazeteciler üzerinde oluşturulan baskı ve tutuklamalara karşı tepkimizi sokaklarda da dile getiriyoruz.
En son iki gazeteci arkadaşımızı, Ahmet Şık ve Nedim Şener’i Silivri’nin soğuk koğuşlarına kapattılar. Artık randevularımızı görüş günlerine, adliye önlerine veriyoruz.
Dokunanların yakıldığı bir ülkede “yansak da dokunacağız” diyerek bozduk sessizliğimizi… Şimdi sesimizi 1 Mayıs alanında toplumun diğer kesimlerinin sesiyle buluşturmaya hazırlanıyoruz. 1 Mayıs’ta işçiler ve sendikalarla beraber İstanbul’da Taksim Meydanı’nda olacağız Gazeteciler insan onuruna yakışır bir ücretle çalışsın!
Sözleşmesiz, sigortasız, kuraldışı çalışma ve bir ömür stajyerlik son bulsun! 1 Mayıs’a doğru “Gazetecilere Özgürlük – Haydi 1 Mayıs’a” yürüyüşüne katılıyoruz. 26 Nisan Salı günü Sultanahmet’ten Beyazıt Meydanı’na yürüyoruz.

Tarih:
26 Nisan 2011 Salı
Yer: Sultanahmet Adliyesi Önü
Saat: 11:0020 Nisan 2011 / BİRGÜN

Siyasal cinayetlerin aydınlatılması için 1 Mayıs'a


DİSK, yaklaşan 1 Mayıs öncesi "1 Mayıs katliamının, faili meçhul ve siyasi cinayetlerin aydınlatılması için 1 Mayıs'ta Taksim'deyiz" sloganıyla Şişli'den Taksim'e yürüyüş düzenledi. Yağmur altında yapılan yürüyüşe Hrant Dink, Kemal Türkler ve Necdet Bulut'un yakınları da katıldı.

DİSK üyeleri, İstanbul Şişli'deki DİSK Genel Merkezi'nden Taksim Meydanı'na 1 Mayıs yürüyüşü gerçekleştirdi. “1977 1 Mayıs katliamının, faili meçul ve siyasi cinayetlerin aydınlatılması için 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” temasıyla yağmur altında gerçekleştirilen yürüyüşe 1 Mayıs 77’de katledilenlerin aileleri ve Kemal Türkler' in, Hrant Dink’in, Necdet Bulut’un, Metin Göktepe’nin ailesi katıldı.

Yürüyüş sonunda Taksim Meydanı'nda yapılan basın açıklamasını DİSK Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtseven okudu, Yurtseven, “Başta 1 Mayıs 77’de Taksim’de olmak üzere Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta toplu katliamlar yaşandı. Bunun yanında aydınlarımızı, gazetecilerimizi, akademisyenlerimizi siyasal cinayetlere kurban verdik…

Bu faili meçhul cinayetleri ne unuturuz, ne unuttururuz… Türkiye’nin aydınlık geleceğine inanıyorsak, bu yolun bu faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasından geçtiğini biliyoruz.

Bugün adına derin devlet, gladio, Ergenekon, kontro-gerilla ne derseniz deyin, bu karanlık odakların cinayetleri aydınlatılmadan, yapılanların hesabı verilmeden, bu konuda hukuksal yargılamalar yapılmadan ne özgürlüklerden, ne demokrasiden, ne insan haklarından bahsetmek olası değildir” dedi.

'BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ'
1 Mayıs kutlamalarına hazırlıklarını sürdürdüklerini kaydeden Yurtseven şöyle devam etti: “1 Mayıs’ın bayram olarak kazanılması, tatil ilan edilmesi ve de Taksim ‘de 1977 yaşananlardan sonra yeniden Taksim’in kazanılması hepimizin mücadelesi sayesinde kazanılmıştır.

Bugün temel hedefimiz bu katliamın aydınlatılmasıdır. Sadece 1 Mayıs katliamının değil bütün siyasal cinayetlerin aydınlatılması konusunda bıkmadan, yorulmadan mücadelemiz sürdürmektir.

Bugün 1 Mayıs hazırlıkları çerçevesinde, siyasal cinayetlere uğramış arkadaşlarımızın, başkanlarımızın, Kemal Türkler' in,, Hrant Dink’in, 1 Mayıs 77’de kaybettiklerimizin, Necdet Bulut’un Metin Göktepe’nin aileleri ile birlikte “siyasal cinayetlerin aydınlatılması için '1 Mayıs'ta Taksimdeyiz' çağrısı yapıyoruz.

Bu işin peşini bırakmayacağımızı ilan ediyoruz. Diğer kaybettiklerimizin yakınlarının da yüreklerinin bizimle olduğunu biliyoruz”

Açıklamasının sonunda, siyasal cinayetlerin aydınlanması için yürüdüklerini kaydeden Yurtseven 26 Nisan tarihinde basın üzerindeki baskıların kaldırılması ve tutuklu gazetecilerin bırakılması için Gazeteciler Cemiyeti’ne (Cağaloğlu) yürüyeceklerini, 27 Nisan’da ise işten atılan işçilerin geri alınması, sendikal hak ve özgürlükler için Kadıköy’de yürüyeceklerini kaydetti.

 
Back to Top


DİSKKESK TMMOBTTB